27 Marca 2023

SZKOLENIE INSPEKTORÓW DOSKONALĄCE TECHNIKĘ OBSŁUGI BEZZAŁOGOWYCH STATKÓW POWIETRZNYCH Drukuj

Szkolenie dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych zorganizowane zostało na potrzeby realizacji zadań fitosanitarnych dotyczących obsługi exportu do Wielkiej Brytanii w związku z brexit. W tym celu zaplanowany został zakup kolejnych dronów, które ułatwią i przyśpieszą czynności kontrolne podejmowane przez inspektorów w terenie. Aby dobrze przygotować się do działania,grupa specjalistów z WIORiN w Poznaniu, która wykonywać będzie czynności kontrolne z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych rozpoczęła specjalistyczne trzydniowe szkolenie w terenie. Wybór padł na pola w okolicach jeziora Lednickiego, które umożliwiają ćwiczenie i doskonalenie lotów BSP w bezpiecznej przestrzeni powietrznej.

Pierwszy dzień szkolenia otworzył Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Adam Błochowiak, który witając uczestników podkreślił, że drony w pracy inspektorów PIORiN mogą mieć szerokie i wielowymiarowe zastosowanie w każdej dziedzinie realizowanej przez Inspekcję a  wdrażanie nowych technologii pokazuje, że Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozwija się i unowocześnia.

Pierwszego dnia wykładowcy – specjaliści wdrażający na co dzień techniki teledetekcji i fotogrametrii - wyjaśnili i przybliżyli uczestnikom podstawowe pojęcia niezbędne w codziennej pracy pilota. Następnie wprowadzili pilotów w tematykę fotogrametrii, wyjaśnili różnice między sensorami, w które mogą być wyposażone drony oraz zaprezentowali funkcjonalność różnego rodzaju kamer. Przedstawili także praktyczne tworzenie modeli 3D i ortofotomozaik, a w drugiej połowie dnia nastąpiły zajęcia praktyczne czyli loty w terenie umożliwiające zdobycie materiału do nauki w kolejnych dniach szkolenia.

 

Autor tekstu i zdjęć: dr inż. Paulina Migdalska-Kustosik

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie


lista aktualności