12 Września 2022

Tegorocznym Dożynkom Powiatowo-Gminnym w powiecie piskim przyświecało hasło „Wróćmy na jeziora”. Drukuj

Zarówno impreza nad jeziorem Śniardwy w Nowych Gutach (28.08.2022) jak i w parku miejskim w Białej Piskiej (04.09.2022) zachwyciła różnorodnością i pomysłowością organizatorów. Na dożynkach spotkali się mieszkańcy, goście, turyści oraz przedstawiciele kultury ludowej by podzielić się chlebem oraz podziwiać dożynkowe wieńce. Wzięli w nich udział także przedstawiciele samorządów i instytucji związanych z rolnictwem, w tym pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie Oddział powiatu piskiego w Piszu.

 

W swoich wystąpieniach zaproszeni goście – poseł na Sejm Jerzy Małecki, Starosta Piski Andrzej Nowicki oraz Burmistrzowie gmin powiatu piskiego podkreślili jak ogromne znaczenie ciężka praca rolników ma dla całego społeczeństwa i złożyli podziękowania wszystkim pracującym na roli.

 

Podczas tegorocznej imprezy dożynkowej w Nowych Gutach wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Uczestnicy dożynek mogli obejrzeć wystawę pn. „Panama – kraj nad wielką wodą”, której autorem jest podróżnik Ryszard Sobolewski. Wystawa składała się z 50 wielkoformatowych prac fotograficznych i objęta była honorowym patronatem Ambasadora Panamy. Punktem programu, który wywarł ogromne wrażenie na publiczności był TEATR OGNIA a także pokaz fajerwerków na wodzie.

 

Barwny korowód dożynkowy, który przeszedł ulicami Białej Piskiej zachwycił pomysłowością i różnorodnością wieńców wykonanych z tegorocznych płodów rolnych. Zarówno w Białej Piskiej jak i w Nowych Gutach zaprezentowano imponujące stoiska sołectw i kół gospodyń wiejskich, piękne wieńce dożynkowe i lokalne potrawy. Czas uczestnikom uświetniły zespoły muzyczne, w tym lokalne kapele ludowe.

 

Sołectwa od kilku tygodni przygotowywały się do tego wydarzenia ustawiając tzw. „Witacze dożynkowe” w swoich miejscowościach przy drogach zapraszając w ten sposób na dożynki.

 


lista aktualności