04 Lipca 2022

Nowa infrastruktura dla służb fitosanitarnych w Dorohusku

Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Łączyński
Zastępca Głównego...
Uroczyste otwarcie nowych budynków
Uroczyste otwarcie...

30 czerwca na przejściu granicznym w Dorohusku oficjalnie otwarto infrastrukturę dla potrzeb służby fitosanitarnej. W uroczystości uczestniczyli: Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Tadeusz Łączyński, Wojewódzka Inspektor Teresa Wyłupek oraz pracownicy Oddziału Granicznego PIORiN , którzy będą pracować w nowym budynku. 

 

Do tej pory w obszarze drogowego przejścia granicznego Dorohusk - Jagodzin nie było odpowiedniego zaplecza. Wcześniej służba fitosanitarna PIORiN musiała korzystać z pomieszczeń placówki Straży Granicznej, te jednak nie spełniały już przepisów unijnych. Dzięki otwarciu nowych budynków z nowoczesnym wyposażeniem laboratoryjnym, poprawi się jakość obsługi przewozów towarowych z Ukrainy do Polski.

 

Rośliny i produkty roślinne, które wjeżdżają do Polski, są poddawane kontroli fitosanitarnej, wykonywanej przez inspektorów PIORiN. Kontrola obejmuje sprawdzenie dokumentów, fizyczne oględziny towaru, a także pobieranie próbek do oceny makroskopowej, przeprowadzanej w pracowni Oddziału Granicznego lub badań laboratoryjnych w Centralnym Laboratorium.

 

Relacja z wydarzenia w Panoramie Lubelskiej:

https://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/lublin/informacje/panorama-lubelska/wideo/30-czerwca-2022-g-2130/61042414#

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.