27 Października 2023

Historia pewnego pomidora - czyli wirusologia dla najmłodszych

 

Pomimo faktu, że obchody Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin miały miejsce 12 maja Referencyjne Laboratorium Fitosanitarne GIORiN propaguje wiedzę w zakresie zdrowia roślin przez cały rok.

 

W październiku w Przedszkolu Miejskim nr 14 im. Janusza Korczaka w Toruniu Pani Anna Rosińska, wirusolog z Referencyjnego Laboratorium Fitosanitarnego, spotkała się z podopiecznymi placówki, aby przybliżyć najmłodszemu pokoleniu problematykę związaną z chorobami wirusowymi roślin.

 

Prelekcja pt. „Historia pewnego pomidora” zaciekawiła nie tylko dzieci, ale również ich opiekunów. Najmłodsi mieli okazję zapoznać się z objawami chorobowymi powodowanymi przez wirusy, jakie można spotkać na roślinach i owocach pomidora. Dzieci dowiedziały się jak skomplikowane badania laboratoryjne są wykonywane w celu ustalenia diagnozy.

 

Na zakończenie spotkania uczestnicy za pomocą kredek, pasteli, farb i drobnych akcesoriów laboratoryjnych wykonali piękne prace plastyczne.

 

Dzięki warsztatom dzieci dowiedziały się, jaką rolę pełnią rośliny w naszym życiu, jakie istnieje zagrożenie ze strony szkodników i chorób roślin, a także w jaki sposób możemy przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się agrofagów. Przedszkolaki przekonały się, że hasło „Chroniąc rośliny – chronisz życie” dotyczy każdego z nas.