21 Czerwca 2024

Z wiedzą u najmłodszych Drukuj

Dnia 04.06.2024 r. klasa Ia ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Wojska Polskiego w Lęborku uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Oddział w Lęborku. Podczas zajęć przekazano młodym uczestnikom w prosty i zabawny sposób wiedzę na temat znaczenia zdrowia roślin dla człowieka, gospodarki i środowiska oraz działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie ich ochrony. W trakcie przedstawiania zadań i celów inspekcji zastosowano m.in. interaktywne gry i zabawy.  Uczniowie mieli okazje obejrzeć  przygotowane przez Inspektorów różne gatunki roślin uprawnych i ich nasion oraz z ciekawością przyjrzały się szkodliwym agrofagom za pomocą binokularu. Dowiedziały się jak ważna jest rola pszczół w przyrodzie.

 

Po zajęciach teoretycznych dzieci ochoczo przystąpiły do zajęć praktycznych. Przebrały się w ubrania jednorazowego użytku (fartuch, rękawiczki, ochraniacze na obuwie) i każde pobrało próbę nasion oraz przystawiło pieczątkę „Małego Inspektora” na protokole. Następnie wszyscy udali się do Centrum Ogrodniczego „NIWA”, gdzie właściciel opowiedział o roli nawadniania, ochrony i nawożenia roślin. Jednym z zadań dla „Małych Inspektorów” było poszukiwanie chorób i szkodników. Gospodarz Centrum Ogrodniczego przygotował stanowisko, gdzie każdy uczeń mógł samodzielnie zasadzić roślinę, którą zabrał ze sobą do szkoły. Nasi mali słuchacze wykazali duże zainteresowanie nowym, nieznanym dla nich zawodem „inspektora ochrony roślin”, dlatego  w podziękowaniu za aktywny udział w lekcji i zaangażowanie otrzymały LEGITYMACJĘ MAŁEGO INSPEKTORA, szablon do samodzielnego wykonania pszczółki oraz mały, słodki upominek.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.


lista aktualności