17 Czerwca 2024

XXIX ŻUŁAWSKIE TARGI ROLNE Drukuj

W dniach 15 - 16 czerwca 2024 r. w Starym Polu odbyły się XXIX Żuławskie Targi Rolne,  Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sztumskich – Wystawa Specjalistyczna. Organizatorem imprezy był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. W wydarzeniu uczestniczył Pan Andrzej Kania, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku.

 

Żuławskie Targi Rolne w Starym Polu to jedna z większych imprez poświęconych rolnictwu. Jednym z ważniejszych wydarzeń tegorocznej imprezy była wystawa dużych maszyn i urządzeń rolniczych. W ramach targów można było również obejrzeć małe zwierzęta - króliki, drób, gołębie rasowe i ptactwo ozdobne zaprezentowane przez hodowców z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zaprezentowały się także firmy z całego kraju oferując m.in.: materiał szkółkarski, kwiaty, krzewy, rośliny cebulowe oraz nasiona. Nie zabrakło stoisk z architekturą ogrodową, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej. Na Targach gościli producenci i dystrybutorzy z branż związanych z ekologią i ochroną środowiska, pszczelarstwem, a także firmy oferujące m.in. nawozy i środki ochrony roślin oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz rolnictwa i w branży okołorolniczej. Targom towarzyszyła wystawa rzemiosła artystycznego oraz produktów regionalnych i tradycyjnych.

 

W ramach prezentacji swoje stoisko zorganizował także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku. Twórcami i gospodarzami stoiska byli pracownicy Oddziału w Malborku. Inspektorzy chętnie dzielili  się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Informowali zainteresowanych o  chorobach ziemniaka i sposobie ich zwalczania oraz przybliżali rolę Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawowaniu nadzoru nad wytwarzaniem produktów żywnościowych pochodzenia roślinnego. Ponadto udzielali porad w zakresie zdrowia roślin i rozdawali ulotki informacyjne związane z powyższą tematyką, a także odpowiadali na pytania dotyczące rejestracji przedsiębiorców, prawidłowego stosowania środków ochrony roślin, paszportowania oraz wielu innych zagadnień związanych z działalnością Inspekcji.

 

W Targach wzięła udział  „Maskotka” kampanii #PlantHealth4Life, o imieniu PESTY (ang. pest – agrofag), która obecnie podróżuje po całym województwie pomorskim.

Źródło zdjęcia: www.podr.pl

 

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2022, poz. 2509). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl.

 


lista aktualności