10 Listopada 2022

PRACA INSPEKTORA OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA Drukuj

Inspektorzy Oddziału w Słupsku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku, Pani Agnieszka Łazarewicz oraz Pani Judyta Rożek przeprowadzili lekcję edukacyjną w  Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Gustawa Morcinka w Słupsku. Tego dnia uczniowie klasy II „d” mogli zapoznać się z pracą Inspektorów PIORiN.

Zajęcia trwały dwie godziny lekcyjne i były podzielone na dwie części: pierwszą merytoryczną oraz drugą warsztatową.

Podczas pierwszej godziny inspektorzy opowiadali o swojej pracy. Na tą okazję przygotowali i przedstawili prezentację multimedialną (dostosowaną do wieku dzieci). W sposób prosty ale bardzo zabawny przekazano młodym uczestnikom wiedzę na temat działań Państwowej Inspekcji Ochrony roślin i Nasiennictwa w zakresie  znaczenia zdrowia roślin dla człowieka, gospodarki i środowiska. Wspomniano również o ochronie owadów  pożytecznych, w tym pszczół.

W drugiej części zajęć dzieci zapoznały się z nieodzownymi elementami w pracy inspektora - torbą inspektora z wyposażeniem. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się lupy, pieczątki a także jednorazowa odzież i obuwie ochronne. Ponadto uczniowie zapoznali się z organizacją i charakterem pracy inspektora Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz głównymi zadaniami realizowanymi przez inspektorów WIORiN.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zadając bardzo dużo pytań.

W czasie zajęć uczniowie mieli okazje obejrzeć  przygotowane przez Inspektorów:

  • Kłosy zbóż. Dzięki temu, że były one podpisane dzieci uczyły się rozpoznawać podstawowe rodzaje uprawianych w Polsce zbóż.
  • Gabloty z okazami szkodników roślin, które wzbudziło duże zainteresowanie szczególnie oglądanie ich przez lupę.
  • Fiolki z różnymi gatunkami nasion.
  • Kolorowe i zabawne ziemniaki oraz kolby kukurydzy. Na tą okazję przygotowane były ziemniaki w różnych kolorach ( różne odmiany) jak i kształtach.
  • Sita do przesiewania. Dzieci miały za zadanie przesiać przygotowaną próbkę różnych ziaren. Ten etap zajęć wzbudził bardzo dużo pozytywnych emocji  wśród dzieci.

W ramach warsztatów dzieci tworzyły prace plastyczne pt.: „Stempelkowe warzywa i owoce-dary jesieni”. Prace wykonana za pomocą stempelków przygotowanych z ziemniaków, zgodziły się podarować dla Pań inspektor. Wszystkie rękodzieła znalazły miejsce na korytarzu WIORIN O/Słupsk.    

W trakcie zajęć przekazano dzieciom nie tylko zadania jakie wykonują pracownicy Inspekcji ale również namiastkę wiedzy o rozwoju i zdrowiu roślin, roli pszczół oraz produkcji ziemniaka. Celem zajęć było przekazanie młodym uczestnikom w prosty i zabawny sposób wiedzy na temat znaczenia zdrowia roślin w życiu człowieka,  zapoznanie ich ze sposobem wzrostu i odżywiania się roślin oraz wpływu na nasze środowisko.

Spotkanie z dziećmi było dla inspektorów nowym wyzwaniem, które sprawiło wiele radości i satysfakcji. Wychowawca klasy wielokrotnie podkreślała, że zajęcia przeprowadzone w takiej właśnie formie nauczyły wiele i pozostaną w pamięci uczniów. Na zakończenie zajęć edukacyjnych dzieci obiecały właściwie pielęgnować roślinki znajdujące się na terenie szkole.

W klasie II d na pewno na długo pozostanie „moda” na pracę inspektora.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.piorin.gov.pl


lista aktualności