22 Marca 2023

OCHRONA LASU Drukuj

21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka, promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia dla naszej planety oraz sposobów na ich ochronę.

 

Ochrona i zrównoważone użytkowanie lasów to jeden z najlepszych sposobów ochrony naszej planety i nas samych. Zdrowe lasy są gwarantem zdrowia planety, od źródeł utrzymania i pożywienia dla ludzi po różnorodność biologiczną i środowisko. W Polsce lasów przybywa, ale w skali świata lasy są zagrożone – to do nas należy ochrona tych cennych zasobów naturalnych.

 

Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzą działania poszukiwawcze oraz kontrolne w lasach w celu  zmniejszenie zagrożenia ze strony organizmów szkodliwych.

 

Monitorują leśny materiał, między innymi drzew sosny zwyczajnej pod kątem występowania węgorka sosnowca (Bursaphelenchus xylophilus)  przedstawiciela gromady nicieni, pasożyta drzew iglastych. Żyjąc w przewodach żywicznych, namnaża się doprowadzając do ich zatykania, a w konsekwencji do śmierci rośliny. Węgorek przenoszony jest przez różne owady rozwijające się w zasiedlonym przez niego drewnie, a zwłaszcza z rodziny kózkowatych (Cerambycidae).

Inspektorzy WIORiN w Gdańsku pobierają również próby drewna do badań laboratoryjnych pod kątem stwierdzenia obecności kwarantannowego nicienia węgorka sosnowca  – co pozwala na uzyskanie informacji na temat statusu występowania tego szkodnika w Polsce. Kontrole przeprowadzone są na terenie lasów w województwie pomorskim. Próbki drewna powinny być inkubowane w temperaturze 25 °C przez przynajmniej 14 dni w celu umożliwiania namnożenia się jakichkolwiek nicieni znajdujących się w próbce i zwiększenia prawdopodobieństwa ich wykrycia. Żywe nicienie mogą być wyekstrahowane z drewna przy użyciu metody Baermanna polegającej na zanurzeniu niewielkich jego kawałków w wodzie na 48 godzin.

 

Więcej informacji na stronie:

https://piorin.gov.pl/files/userfiles/giorin/prawo/eppo/diagnostyka/pm_7-4_2_bursaphelenchus_xylophilus.pdf

 

źródło: https://www.lasy.gov.pl, https://it.wikipedia.org/,

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). PIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl


lista aktualności