07 Października 2021

Szkolenie kwalifikatorów buraka Drukuj

Plantacja nasienna buraka pastewnego pierwszy rok
Plantacja nasienna...
Kwalifikatorzy podczas lustracji plantacji nasiennej buraka
Kwalifikatorzy...
Wysadki ( korzenie) buraka pastwenego w skrzyniopalecie w przechowalni
Wysadki ( korzenie)...
Wysadki  buraka pastewnego odmiany Zentaur
Wysadki buraka...

W Stacji Hodowli Roślin w Polanowicach koło Krakowa należącej do Małopolskiej Hodowli Roślin 30 września b.r. odbyła się druga część praktycznego szkolenia podstawowego i doskonalącego dla kwalifikatorów urzędowych i akredytowanych w zakresie prowadzenia oceny polowej plantacji nasiennych buraka oraz oceny cech zewnętrznych wysadków buraka.

 

SHR w Polanowicach  zajmuje się hodowlą twórczą i zachowawczą odmian pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, owsa, traw pastewnych (kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, życica trwała forma pastewne), gorczycy białej, lawendy oraz  buraka pastewnego.

 

Pani Agnieszka Kidacka, dyrektor do spraw hodowli roślin, zapoznała uczestników szkolenia z zakresem prac hodowlanych prowadzonych w Małopolskiej Hodowli Roślin, w tym w SHR Polanowice.

 

Pan Marcin Łakomy, hodowca buraka pastewnego, przedstawił uczestnikom szkolenia zasady  hodowli oraz zagadnienia dotyczące prowadzenia plantacji nasiennych buraka pastewnego w pierwszym oraz drugim roku uprawy,  jak również warunki przechowywania wysadków.

 

Pracownicy Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN Kraków przeprowadzili zajęcia w terenie.

 

W szkoleniu uczestniczyło 10 osób. 

 

Organizatorem szkolenia był Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie przy współpracy przedstawicieli Głównego Inspektora.

 

 Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności