08 Czerwca 2022

Szkolenie doskonalące kwalifikatorów w województwie wielkopolskim Drukuj

Kwalifikatorzy na poletku omawiają cechy charakterystyczne dla odmiany
Kwalifikatorzy na...
Hodowla kukurydzy w namiocie
Hodowla kukurydzy w...
Plantacja pszenicy orkisz
Plantacja pszenicy...
Rośliny pszenicy orkisz
Rośliny pszenicy...
Wykład na temat hodowli kukurydzy
Wykład na temat...

Dnia 2.06.2022 roku w siedzibie Hodowli Roślin Smolice Sp. z o. o. Grupa IHAR zorganizowane zostało przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu szkolenie doskonalące dla kwalifikatorów urzędowych w zakresie oceny polowej plantacji nasiennych.

 

Szkolenie zostało przeprowadzone w pięknym zabytkowym pałacu otoczonym kompleksem parkowym.

 

Na wstępie uczestnikom szkolenia przybliżony został przez prezesa HR Smolice Pana Karola Marciniaka zakres działalności hodowli.

 

Wykład Pana profdr habJózefa Adamczyka dotyczący hodowli odmian kukurydzy pokazał między innymi w jaki sposób następuje krzyżowanie się odmian, jak można poprzez odpowiedni dobór osobników zredukować występowanie cech niepożądanych oraz zwiększyć plon.

 

Przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu poinformowali kwalifikatorów o zastrzeżeniach stwierdzonych podczas kontroli oceny polowej przeprowadzonych w poprzednim roku oraz przypomnieli wytyczne z zakresu oceny polowej oraz kontroli kwalifikatorów.

 

Po części teoretycznej uczestnicy szkolenia udali się na poletka oraz do namiotów z doświadczeniami hodowlanymi gdzie został objaśniony schemat krzyżowania oraz sposób zabezpieczania doświadczenia przed niepożądanym przepyleniem.

 

Kolejnym etapem szkolenia były poletka doświadczalne zbóż, gdzie omówione zostały cechy morfologiczne i użytkowe charakterystyczne dla poszczególnych odmian. Warto wspomnieć, że żadne pytanie zadane podczas szkolenia nie pozostało bez udzielonej odpowiedzi.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.


lista aktualności