19 Maja 2022

Od nasion do kwiatów w Lublinie Drukuj

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin Pracownia Zamiejscowa w Lublinie we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa gościła dzieci z Przedszkola nr 78 w Lublinie oraz dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Radawczyku Drugim.

W Pracowni Oceny Nasion dzieci zapoznały się ze specyfiką pracy analityków nasiennych. Panie z laboratorium omówiły zasady działania urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy. Dzieci miały możliwość zaobserwowania różnych metod kiełkowania i faz rozwojowych (od nasiona do w pełni rozwiniętej rośliny) poszczególnych gatunków roślin: zboża, bobowate drobnonasienne i grubonasienne, warzywa, zioła. Podczas obserwacji używano mikroskopów oraz lup. Dzieci rozpoznawały nasiona podstawowych gatunków roślin uprawnych na podstawie kolekcji poglądowej.

W Pracowni Fitosanitarnej dzieciom zaprezentowano działanie niektórych aparatów laboratoryjnych i przybliżono im metody badawcze stosowane w laboratorium. „Mali laboranci” obserwowali szkodniki owadzie oraz objawy ich żerowania przy użyciu mikroskopu i lup. W pracowni wirusologicznej mogły samodzielnie sprawdzić swoją zręczność wkładając probówki do płytek titracyjnych wykorzystywanych do testu ELISA. Dzieci zapoznały się z materiałem roślinnym badanym na eksport, wykonały swoje własne kompozycje z różnego rodzaju asortymentu nasion i suszu roślin, które zabrały ze na pamiątkę do domu.

Ciekawość dzieci i interesujące zadania przygotowane przez pracowników PZ w Lublinie sprawiły że spotkanie było bardzo udane. Idea Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin była podkreślana przy każdym działaniu, a uśmiechy na twarzach dzieci świadczą o dobrej zabawie i nauce przez doświadczenie. Zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci na plakat pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin”. Najlepsze prace zostały nagrodzone gadżetami PIORiN.

Wojewódzki Inspektorat zorganizował warsztaty plastyczne dla dzieci z wykonywania kwiatów z krepiny. Wspólne wykonywanie kwiatów z pracownikami WIORiN w Lublinie utrwaliło ideę Międzynarodowego Dnia Roślin.

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). GIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej piorin.gov.pl.

Bogactwo nasion oczarowało dzieci
Bogactwo nasion...
Mali laboranci
Mali laboranci
Nasiona, siewki i warzywa
Nasiona, siewki i...
Przedszkolaki z kwiatami
Przedszkolaki z...