24 Marca 2023

Głos PIORiN w dyskusji o biopreparatach Drukuj

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski
Główny Inspektor...
Uczestnicy panelu
Uczestnicy panelu
Przedstawiciele PIORiN
Przedstawiciele...

 

Drugiego dnia Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski uczestniczył jako ekspert w panelu „Biopreparaty w procesie uprawy roślin. Czy preparaty mikrobiologiczne i nawozy pochodzenia naturalnego mogą zastąpić środki chemiczne?”. Paneliści próbowali odpowiedzieć na istotne dla rolników pytanie, czy wdrożenie założeń Zielonego Ładu wsparte premiowaniem stosowania preparatów biologicznych umożliwi zastąpienie środków chemicznych bez szkody dla efektywności rolnictwa.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że zielona transformacja to wyznaczenie właściwego kierunku w rolnictwie. Jednak równocześnie podkreślili, że optymalnym rozwiązaniem jest hybrydowy system ochrony roślin wykorzystujący preparaty biologiczne przede wszystkim jako środki prewencyjne, nie wykluczając przy tym preparatów chemicznych nieodzownych zwłaszcza w ochronie interwencyjnej. W produkcji roślinnej należy postawić na zdrowy rozsądek w połączeniu z opłacalnością produkcji przy jednoczesnej ochronie środowiska i zapewnieniu bezpiecznej żywności konsumentom.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych grup zainteresowań i każdy wskazywał na trudności z ich punktu widzenia, co nie przeszkodziło w sformułowaniu wspólnych konstruktywnych wniosków. Jak zaznaczył Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa niektóre przepisy i procedury można uprościć, ale nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa konsumentów, producentów i środowiska. Jest oczywiste, że nie dla wszystkich substancji chemicznych stosowanych w rolnictwie są alternatywne metody biologiczne. Dlatego warto korzystać z badań i doświadczenia instytutów naukowych, co czyni PIORiN tworząc lub modyfikując metodyki Integrowanej Produkcji. Ze względu na ekoschematy, które są nowością w dopłatach obszarowych, Inspekcja również dostrzega konieczność stałej współpracy w ramach administracji, związków i stowarzyszeń branżowych oraz instytucjami wspólnotowymi.

Spotkanie zakończyły pytania skierowane przez obecnych na sali rolników i doradców oraz kuluarowe rozmowy z uczestnikami forum.


lista aktualności
Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Agnieszka Bajkowska
Data publikacji informacji: 24.03.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 24.03.2023 12:57
Sprawdź historię zmian