24 Marca 2023

Europejskie Forum Rolnicze 2023 znów w Jasionce Drukuj

 

 

Po czteroletniej przerwie, spowodowanej COVID-em oraz działaniami wojennymi w Ukrainie, V Europejskie Forum Rolnicze powróciło do źródeł i w dniach 22-23 marca zostało zorganizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. Jak zawsze wydarzenie zgromadziło szerokie grono rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.

Podczas forum toczyły się dyskusje o najistotniejszych kwestiach dotyczących polskiego i europejskiego rolnictwa. Bieżące zagadnienia to nowa perspektywa Wspólnej Polityki Rolnej, Europejski Zielony Ład oraz wojna w Ukrainie. Ponadto problemami, z którymi spotykają się rolnicy i mieszkańcy obszarów wiejskich, to zmieniający się klimat, susze, niedobory wody, wyludnienie wsi.

Najwięcej emocji pierwszego dnia forum wywołała debata o przyszłości rolnictwa europejskiego, w której uczestniczyli Henryk Kowalczyk - Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski - Komisarz UE ds. rolnictwa, reprezentanci resortów rolnictwa Litwy i Czech oraz oczywiście rolnicy.

Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania było wręczenie nagrody im. Józefa Ślisza – twórcy rolniczej „Solidarności” oraz senatora I i II kadencji. W tym roku został wyróżniony Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy za szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich w pomoc humanitarną i wojskową na rzecz Ukrainy.


Rejestr zmian
Podmiot publikujący: PIORIN
Osoba publikująca informację: Agnieszka Bajkowska
Data publikacji informacji: 24.03.2023 00:00
Data aktualizacji informacji: 24.03.2023 08:25
Sprawdź historię zmian