28 Września 2021

O projekcie Fitoexport na XXII Międzynarodowej Wystawie Rolniczej Agro-Show 2021 w Bednarach (Relacja WIORiN Poznań)

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wraz z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa prowadzą wspólne działania w ramach trwającego od 2019 roku projektu FITOEXPORT finansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Działania te mają na celu usprawnienie działań Inspekcji poprzez wprowadzenie technologii teledetekcyjnych w trakcie kontroli. Do tego celu wykorzystane będą Bezzałogowe Statki Powietrzne (drony) wyposażone w specjalistyczny sprzęt umożliwiający ocenę plantacji nasiennych czy ocenę pól pod kątem zachwaszczenia. Obecnie prace projektu weszły w końcową fazę, podczas której określone zostały już sposoby wykorzystania metod teledetekcyjnych, procedury działania oraz niezbędny osprzęt i wyposażenie. Trwają szkolenia inspektorów z całej Polski, którzy na swoich obszarach realizować będą teledetekcyjne inspekcje.

 

Zagadnienia te oraz wyniki tak udanej współpracy prezentowane były podczas XXII Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro-Show 2021 w Bednarach k. Poznania na wspólnym stoisku PIORiN oraz Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz w trakcie seminarium, które zostało zorganizowane w niedzielę, trzeciego dnia wystawy. Pan Hubert Skoneczny z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa przedstawił szereg możliwości wykorzystania metod teledetekcyjnych w codziennej pracy Inspekcji. Wykład uzupełniły dwa pokazy dla zwiedzających, podczas których zademonstrowano możliwości wykorzystania dronów. Zarówno wspólne stoisko jak i seminarium oraz pokaz cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających.

 

 

Autor tekstu: Paulina Migdalska-Kustosik

Autor zdjęć: Paulina Migdalska-Kustosik, Jacek Radziejewski

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie