01 Kwietnia 2019

Jak założyć konto w systemie TRACES

Zakładanie konta w systemie TRACES w trzech prostych krokach:

 

  1. Po pierwsze załóż konto EU Login – jak to zrobić opisano w dołączonej poniżej instrukcji - Instrukcja zakładania konta EU Login.
     
  2. Następnie załóż konto jako importer – jeżeli jesteś importerem i Twoje dane będą pojawiać się jako odbiorca towaru; jak to zrobić opisano w Instrukcji dla podmiotów w punkcie I.2 – I.13. Jeżeli jesteś importerem i nie chcesz sam składać wniosków i pracować w systemie TRACES – nie musisz robić nic więcej. Jeżeli jesteś importerem i chcesz samodzielnie składać wnioski o przeprowadzenie kontroli granicznej poprzez system TRACES – załóż również konto Odpowiedzialnego za przesyłkę; jak to zrobić opisano w Instrukcji dla podmiotów w punkcie II.1 – II.8.
     
  3. Jeżeli jesteś Agencją Celną, Spedytorem lub innym podmiotem, który świadczy usługi na rzecz importerów, a więc będziesz na rzecz importerów składał wnioski w systemie TRACES i wypełniał dokumenty CHED-PP, załóż konto jako Odpowiedzialny za przesyłkę; jak to zrobić opisano w Instrukcji dla podmiotów w punkcie III.1-III.7. 

 

System TRACES dostępny jest pod adresem: https://webgate.ec.europa.eu/tracesnt/login

 

UWAGA! WAŻNE!

Wybierając rodzaj działalności w systemie TRACES gdy zakładamy konto jako Operator (Importer) należy wybrać "Podmiot profesjonalny (rośliny, produkty roślinne i przedmioty) (PLANTS)".

 

Pliki do pobrania

Instrukcja zakładania konta EU Login
Instrukcja zakładania konta w TRACES przygotowana przez PIORiN.
Instrukcja uzyskania dostępu do systemu TRACES przygotowana przez Komisję Europejską